مهمون من باش
بخند، بگذار همه بفهمند که قوی تر از دیروزی.
چهارشنبه 19 شهریور 1393 :: نویسنده : عباس رضانیا

شركت رایانه ای مایكل دل اولین شركتی بود كه توانست در سال 1997 ركورد فروش یك میلیارد دلاری را ازطریق اینترنت به دست‌ آورد.
مایكل دل كه در سال 1984 با 1000 دلار سرمایه شركت دل را برای عرضه مستقیم رایانه تاسیس كرد، اكنون بزرگترین فروشنده مستقیم سیستم های رایانه ای دردنیاست.
مدرك دانشگاهی ندارم ولی كسب و كار، فرصتهای زیادی برای یادگیری روزمره موضوعهای جدید برای من فراهم كرده است.
بازخورد از مشتری روزانه دریافت می شود و در تغییر و توسعه محصول و فرایند به كار گرفته می شود.
راهبرد رضایت مشتری، كسب و كار ما را بیمه كرده است.
ما البته اشتباهات زیادی داشته ایم اما پس از اصلاح سعی كردیم آنها را دوباره تكرار نكنیم.
باید تعادل بین سرعت رشد و استقرار زیرساختها برقرار باشد، چرا كه رشد سریع، شركتهای بیشماری را از بین برده است.

اشاره
مایكل دل ( MICHAEL DELL ) در سال 1965 در تگزاس آمریكا به دنیا آمد. پدرشروانپزشك و مادرش كارمند شركت بورس بود. آنها می خواستند مایكل دكتر شودبنابراین، در دانشگاه تگزاس ثبت نام كرد، گرچه علاقه اول او كامپیوتر بود. روحیه كارآفرینی از همان كودكی جزئی از وجود مایكل بود. در 12 سالگی یكحراج تمبر راه انداخت و از این راه توانست 1000 دلار كسب كند. در دبیرستانبا فروش روزنامه 18000 دلار به دست آورد. در سال 1983 خرید رایانه هایقدیمی و به روز كردنشان را برای فروش در محل گاراژ منزلشان شروع كرد و 180هزار دلار رایانه فروخت. پس از آن دیگر به دانشكده بازنگشت. در مرحله بعداو اجزاء رایانه را می خــــــرید و پس از مونتاژ آن را می فروخت. سال بعداو شركت دل را بنیان گذاشت و با تحویل به موقع ( JUST IN TIME ) و حذفانبار و هزینه بالاسری و ارائه خدمات پس از فروش تحولی شگرف را در زمینهپاسخگویی به نیازهای مشتریان در صنعت رایانه پدید آورد. او ایده ای رارایج كرد كه مشتری می تواند ازطریق تلفن، رایانه شخصی سفارش بدهد و بخرد. »سیستم توزیع مستقیم« و »عرضه انبوه كالا مطابق دلخواه مشتری« ( MASS CUSTOMIZATION ) ازویژگیهای شركت دل است. شركت او در سال تاسیس 6 میلیوندلار از محل فروش رایانه درآمد كسب كرد. این رقم در سال 1987 به 69 و درسال 1991 به 546 میلیون دلار و در سال 1992 به دو میلیارد دلار رسید. همینرشد سریع اولین ضربه مهلك را به شركت وارد آورد. مدیر مالی استعفا كرد وضرر میلیونها دلاری شركت را تهدید می كرد. مایكل خود را متعهد كرد كه مشكلرا شناسایی كند. او به ســرعت دریافت كه بدون تغییر در شــركت نمی تواندكار را پیش ببرد. او این كار را كرد و افراد مجربی از موتورولا و اپل رابه كار گرفت. در سال 1997 دل اولین شركتی بود كه ركورد فروش یك میلیـارددلاری را از طریق اینترنت به دست آورد.
گزیده ای از اندیشه های او در تاسیس و مدیریت شركت دل در قالب یك مصاحبهاز لابلای نوشته های او ارائه شده است. شخصیت مایكل دل از برخی جنبه هامنحصر به فرد است. او جوانترین مدیرعامل 500 شركت برتر دنیاست كه درعینحال طولانی ترین زمان تصدی را به عنوان مدیرعامل و رئیس شركت داشته است. جوانی كه به دلیل روحیه خلاق و كارآفرین خود، رشته پزشكی دانشگاه را رهاكرد و در سال 1984 با 1000 دلار سرمایه شركت دل را برای عرضه مستقیمرایانه مطابق دلخواه مشتری در اسرع زمان و كمترین هزینه، تاسیس كرد واكنون به عنوان بزرگترین فروشنده مستقیم سیستمهای رایانه ای در دنیا بهعنوان یكی از پیشروان صنعت رایـــانه های شخصی با درآمد سالانه 35/4میلیارد دلار و بیش از 39000 كارمند - و به تعبیر خود شركت »عضو تیم« - ( TEAM MEMBER )بــــه پیش می رود.
شما جوانترین موسس و مدیر عامل یك شركت عظیم رایانه ای در عصر دیجیتال هستید. چه احساسی دارید؟
-
مایكل دل: در موضوعهای صنعتی و فناوری، این غیرمعمول نیست كه جوانیبتواند شركتی را پیش ببرد. البته در كشوری مثل ژاپن مدیرعامل بودن یك جوان 25 ساله در یك شركت اشتباه و بلكه مسخره است اما من معتقــدم وقتی شمابرای یك شركت تصمیم می گیرید و كسب وكار را پیش می برید مهم نیست 22، 42یا 82 سـاله باشید. فقط باید كسب و كار را انجام داد.

اكنون اگر جوانی مثل خودتان بیاید و بگوید مرا در تیم رهبری شركت قرار دهید چه می كنید؟
-
البته من هرگز برای استخدام به شركتی مراجعه نكرده بودم من خود شركت تاسیس كردم. من دوست دارم چیزی خلق كنم و در تدوین برنامه راهبردی دخالت داشته باشم. اگر امروز من 19 سالــــــه بودم برای كار به شركتی مراجعه نمی كردم، خودم كسب و كار دیگری را شروع می كردم.
پس به این دلیل دانشگاه را ترك كردید؟
-
بله
آیا وقتی دانشگاه را رها كردید به كسب ثروت و موفقیت مطمئن بودید یا این یك خطرپذیری به حساب می آمد؟
-
مطمئن بودم، چـــــون قبلاً حجم بالایی پول به دست آورده بودم. من فكرمی كنم ماندن در دانشكده بیشترین خطر برای من بود زیرا تا من در دانشكده بودم چه بسا این فرصت از دست می رفت.
پس این را می توانید به دیگران نیز توصیه كنید كه دانشگاه را ترك و شركت تاسیس كنند؟
-
سوال سختی است. اگر مجبور باشم به شما بگویم نشنیده بگیرید البته این یك قانون و قاعده نیست، یك تصمیم كاملاً شخصی است و شما باید خودتان تصمیم بگیرید. اگر انجام دادید تبعاتش را هم می پذیرید و من نمی توانم بگویم اینكار را بكنید.

آیا هرگز افسوس گذشته را خورده اید كه چرا مدرك دانشگاهی نگرفته اید؟
-
خیر ابداً. من هنوز مدركم را نگرفته ام اما خیلی چیزها یاد گرفته ام و رشد كرده ام. كسب و كار، فرصتهای زیادی برای یادگیری روزمره موضوعهای جدید برای من فراهم آورده است.

از چه موقع به فكر راه اندازی شركت افتادید؟
-
از وقتی كه متوجه شدم می توان با فروش رایانه، ماهانه میلیونها دلار بهدست آورد. همچنین می دیدم فرصت خوبی فراهم شده زیرا فـروشندگان رایانه خدمات خوبی ارائه نمی دهند، یعنی سیستم های توزیع و فروش در صنعت رایانه ضعیف است. باید 25 درصد بالا سری برای خرده فروشی پرداخت، علاوه بر آنكه فروشندگان نیز رایانه را نمی فهمیدند. فكر كردم باید راه بهتری برای فروش رایانه وجود داشته باشد.

چه راه حلی؟
-
آماده كردن محصول موردنظر مصرف كننده نهایی به طور مستقیم با ارائه خدمات پشتیبانی بهتر و گرفتن بازخورد مستمر از مشتریان و بكارگیری آن درارائه بهتر محصول و خدمت. ما دریافتیم كه خدمات كارا و اثربخش در اینبازار بسیار مهم است. بازاری كه ما در سال 1992 تنها 2 میلیارد دلار از آنتصاحب كرده بودیم و این هنوز سهم كوچكی از بازار 70 میلیارد دلاری رایانههای شخصی بود. بازاری كه هر 3 یا 4 سال یك بار، مشتری رایانه خود را عوض وبنابراین بازار، خود را تجدید می كند. این است كه كار را براساس توجه بهخواست مشتری و تولید انبوه آنچه او می خواست قرار دادیم.

توجه به مشتری و نیاز او چقدر اهمیت دارد؟


-
ما نیازهای بازار را توجه می كردیم و آنها را به مشتریان تحویل میدادیم. شركت ما مدافع و حامی مشتری است نه مدافع فناوری یا محصول خاص یابرنامه راهبردی یا چیز دیگر. ما فناوری را برای خود فناوری عرضه نكردیم. فناوری را عرضه كردیم كه نیازهای مشتری را پاسخ گوید نه اینكه فقط مهیجباشد. ما روی »مهندسی ارزش« ( VALUE ENGINEERING ) تكیه داریم زیرا برایمشتری، هزینه و دوام محصول مهم است. ما مشتری را مهمترین موضوع در كسب وكار قرار داده ایم. هماهنگی و تامین رضایت مشتری در همه جای شركت ما جاریاست، از مدیریت گرفته تا بخشهای مالی، خدمات، توسعه محصول و فروش. بازخورداز مشتری روزانه دریافت می شود ودر تغییر و توسعه محصول و فرایند به كارگرفته می شــود. راهبرد رضایت مشتری، كسب و كار درازمدت ما را بیمه كردهاست. شغل ما و هدف شركت ما صرف كسب درآمد و پیش رفتن نیست، مراقبت ازمشتری و شادمان ساختن اوست. این فرهنگ سازمانی ماست. باور ما آن است كهباید محصولات و خدماتمان را در بهترین راه ممكن، آنگونه كه مشتری میخواهد، ارائه دهیم. تمام ارتباطات شركت ما مشتری محور است.

نحوه ارتباط با مشتریان و اخذ نظرات آنان چگونه است؟
-
مــا ارتباط مستقیمی با مشتریان برقرار ساخته ایم و هر روز با آنها درتماس هستیم. در كسب و كار ما اگر روزی 25000 تلفن بزنی و پاسخ مشتریان رابدهی، كسب و كار تو عوض می شود و بوی تازگی می دهد مثل كسی كه 4 صبح بیدارمی شود و 300 تا وزنه بلند می كند خدمات ما 24 ساعته است. برای ما مهمنیست مشتری چند بار تلفن بزند یا چه سوالهایی بپرسد، ما خیلی ساده میگوییم وقتی شما محصول ما را می خرید ما مراقب و پشتیبان شما هستیم. ماعلاوه بر 25000 تماس تلفنی روزانه، گــروههایی را راه انداختیم برایمصاحبه های رودررو با مشتریان و مشاوره با آنان، تماس از طریق پستالكترونیكی و ملاقاتهای خاص با مشتریان كلیدی. حتی وقتی از طـریقفروشگاههایی مثل WAL-MART رایانه ای می فروشیم، با قبول كلیه خدماتپشتیبانی پس از فروش، تماس با مشتری را حفظ می كنیم. بازخورد از مشتری راتا دو سال ادامه می دهیم زیرا از همین طریق می توانیم پی ببریم كه او برایجایگزینی رایانه اش در چه سطحی راضی است.

شما تستهای دفاع از مشتری راه انداخته اید. منظور از آن چیست؟
-
هر جمعه ساعت 7/5 ما نشستی تحت عنوان دفاع از مشتــری داریم. حدود 175نفر جمع می شوند و طی 90 دقیقه مسائل كلیدی مربوط به مسئولیتهای ما درقبال مشتریان از جهت زمــان پاسخگویی، نحوه فرایند سفارش و جنبه های دیگرمرور می شود. در ضمن در این نشست، یك مشتری را كه هفته پیش درمورد محصولما با مشكل مواجه بوده می آوریم و به او می گــوییم حرف خود را مطرح كند. شما می دانید برای آنها كه در خط مقدم ارتباط با مشتری هستند حساس بودننسبت به نیازهای مشتری وجود دارد اما برای بخش تولید یا ساخت، فهم نیازهایمشتری مشكل تر است. ایــــن نشست همه را در این فرایند شریك می كند.

برنامه های راهبردی شركت چگونه تنظیم و تدوین می شود؟
-
ما هر 3 ماه 2 روز راجع به »عوامل كلیدی موفقیت« كسب و كار بحث و عناصركلیدی راهبردی شركت را در 5 و 10 سال آینده استخراج می كنیم. سپس تیم هایفرابخشی ( EROSS-FUNCTIONAL TEAMS ) تشكیل مــی دهیم تا پروژه های بزرگ رادر درون شركت پی بگیرند.

شمادر كار خود از «سیستم توزیع مستقیم» یا «مدل مستقیم» استفاده می كنید. دراین سیستم مدت زمان فاصله بین تلفن مشتری و عرضه رایانه به او حدود 36ساعت است. به علاوه، به دلیل حذف واسطه ها، هزینه بالاسری وجود ندارد. انبار نیز حذف شده است. راجع به این روش توضیح دهید.
-
ما یك انبار خاص الكترونیكی داریم كه در حقیقت مجازی است و محصول و خدماتما را تامیـــن می كند. ما چند محصول مختلف می فروشیم كه هرگز روی قفسههایمان نیست اما روز بعد به مشتریها تحویل می دهیم. ما آسانترین ومفیدترین سیستم تداركات و توزیع را داریم. گردش انبار ما دو برابر رقبایاصلی ماست. با این روش، شركت ما به سرعت در اروپای غربی، مركزی، مكزیك وژاپن رشد كرد. بخصوص ژاپنی ها رویكرد فروش مستقیم ما را پسندیدند وپذیرفتند زیرا سیستم توزیع در آنجا ناكارآمد بود. قیمت رایانه های ما درژاپن نصف قیمت رایانه های ژاپنی بود.

ویژگی شركت شما كه آن را از دیگر شركتهای مشابه متمایز می كند چیست؟
-
فكر نمی كنم من یا شركت من مرغ تخم طلا باشیم یا گرد مشتری مداری رویكاركنانمان بپاشیم یا آمپول مسئولیت پذیری در قبال مشتری به كاركنانمانبزنیم مزیت رقابتی ما كاركنان متعهد به مراقبت از مشتری است. آنچه ماداریم یك فرهنگ واحد و روشی است كه عملیاتمان را انجام می دهیم. ما متعهدبه تغییر سریع هستیم. در اتاق من تابلویی است كه روی آن نوشته شده: ما همهچیز را تغییر می دهیم.

فكر می كنید از زمانی كه 19 ساله بودید و مدیرعامل شركت تاكنون چقدر نقش و مسئولیتشان عوض شده است؟
-
من در دو سال اول كاملاً در جریان جزئیات بودم كه البته برای شركتی درآن قد و قواره غیرمعمول نبود. با رشد شركت فكر من عمدتاً روی به كارگیریافراد مستعد، تنظیم اهداف راهبردی شركت، فهم خواست مشتری و فضـــای كسب وكار متمركز شد. من سعی می كنم اهداف را با توانایی هایمان موازنه كنم تاواقعاً به آنها دست یابیم. از بعضی جهات الان كار من به دلیل وجود كاركنانمستعد آسانتر شده است. من دیگر مجبور نیستم دخالتی كنم و این جالب است.

برای گزینش كاركنان شركت چه معیارهایی دارید؟
-
ما افراد و مدیرانی استخدام می كنیم كه تجربه محتـــوایی داشته باشند. اطلاعات محور و واقع گرا باشند. بدانند كجا و كی خطرپذیر باشند. واجدرویكرد اخلاقی و كل نگر باشند. باور من آن است كه وقتی یك كسب و كار بهاشتباه می رود شما فقط به افرادی كه آنجا كار می كنند نگاه كنید. بایدواقعاً روی جذب افراد خوب تمركز كرد و از آنها یاد گرفت.

با افتخارترین روز در زندگی شغلی شما كی بوده است؟
-
هر روز بهترین لحظه هاست. اما من وقتی برای دیدن دفاتر شركت بهاسترالیا، سنگاپور، مالزی، تایلند و... می روم و می بینم كه درآنجا،انسانهای خلاق با موفقیت این مدل را برای كسب وكار در سرزمین خود انتخابكرده اند به خود می بالم.

آیا تاكنون اشتباهاتی هم داشته اید؟
-
ما البته اشتباهات زیادی داشته ایم. اما آنها را خیلی سریع اصلاح كردیم و سعی كردیم همان اشتباهات را دوباره تكرار نكنیم.

چه درسهایی از آن اشتباهات گرفتید؟
-
اینكه رشد سریع یك مسئله كشنده و خطرناك است. چون شما نمی فهمید كه داریدمسئله دار می شوید، تا وقتی كه سرتان به سنگ بخورد بنابراین، گاه رشد سریعنه تنها كمكی نمی كند بلكه سردرگمی را بیشتر می كند. ما در یك ســال 127درصد رشد داشتیم. من فكر می كنم باید تعادل و موازنه بین سرعت رشد واستقرار زیرساختها برقرار باشد. رشد سریع شركتهای بیشماری را از بین بردهاست.

 

نوع مطلب : اصول سرپرستی و مدیریتی، 
برچسب ها : شركت رایانه ای، مدیران موفق جهان، مایكل دل، MICHAEL DELL، عصر دیجیتال، نحوه ارتباط با مشتریان، برنامه های راهبردی،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

کار خوبه خدا درست کنه...
مدیر وبلاگ : عباس رضانیا
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات